Yöresel Lezzetler

ogmac-corbasiKastamonu Mutfağı;

Kastamonu kültürünün kökenleri ve geniş coğrafyasının sunduğu çeşitlilik zengin bir mutfak kültürü oluşturmuştur. Bu kültürü besleyen ana damarlar; iklim, coğrafya ve bunlara bağlı olarak da tanımsal faaliyetlerdir. Binlerce yıllık kültür birikiminde Kastamonu önemli bir derinliğe sahip olmuştur. Bu derinlik tanımsal faaliyetlere bağlı olarak yemek çeşitliliği, beşeri koşullara da bağlı olarak bu yemeklerin isimlendirilmesinden, pişirme yöntemine, sofra araç gereçlerinden ahşap ve bakırdan sofra eşyası üretimine kadar yayılmıştır.

Devamını Oku

Kastamonu Simit Tiridi

simit-tiridi1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Kase yoğurt
3 Diş sarımsak
5 Su Bardağı et suyu
4 Adet simiit (kel simit Kastamonu simidi)
1 Kahve Fincanı ayçiçekyağı
250 gr kıyma
2 Çay Kaşığı tuz, karabiber, pulbiber

Devamını Oku

Elma Ekşisi

Kastamonu yöresinde yetişen Hürümez elma dediğimiz elma cinsinden üretilen ekşimiz kaynatılmış elma suyundan elde edilir.Kıvamını bulana kadar kaynatılan elma suyu daha sonra sulandırılarak tüketilir.Özellikle kalbe çok iyi gelen Elma ekşişisi, kandaki ve dışardan alınan kolesterolü düşürme etkisi ile kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde yardımcı rolüyle dikkat çekiyor. Kan yapıcı ve kan seviyesini düzenleyen özellikleriyle de Elma Ekşisinin faydaları bunlarla sınırlı değil.

 

Siyez Bulguru

siyez-bulguruSiyez Bulguru - Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı tarafından Türkiye’nin korunması ve üretiminin desteklenmesi gereken ilk “Presidium” ürünü olarak ilan edilmiştir. İlk evcilleştirilen buğday olduğu tahmin edilen Tiriticum monococcum dan elde edilen bulgura  siyez bulguru   denilmektedir. Halk arasında kabulca veya kaplıca denilen bu buğday türü günümüzde de asırlar öncesi yöntemlerle ekiliyor ve bulgur yapılıyor.

Devamını Oku

Yöresel Sanatlar

yoresel-sanatlarKastamonu, kültürel değerlerimizi günümüzde de yaşatmaya devam ediyor. Kaybolmaya yüz tutmuş değerli el sanatlarına Kastamonu’da sıklıkla rastlamak mümkün.Kastamonu'nun en çok bilinen el sanatları ahşap sandalyecilik, ahşap oymacılığı, sepet örme ve şakşaklı tezgahlarda el dokumacılığı. Ama tabii ki bunlarla kalmıyor. Şirin ilimizde doğal güzelliklerinin yanı sıra geldiğinizde sizi büyüleyecek onlarca detay bulunuyor.

Devamını Oku

Üryani Kompostosu

uryani-kompostosuErikler akşamdan yıkandıktan sonra 2 bardak su ilave edilerek sabaha kadar şişmesi  sağlanır. Yeterli miktarda su ilave edilerek 15 dakika kısık ateşte kanatılmaya devam edilirken şekeri ilave edilir. Soğutulan komposto servise hazırdır.

 

Kastamonu Simidi

kastamonu-simidiKastamonu simidi, diğer bütün simitlerden farklı olarak, böreklik unla mayalanıp yoğrulduktan sonra hamur simit halkası haline getirilir ve 10 -15 dakika dinlendirilir. Dinlenmiş hamur, kaynayan elma pekmezinde haşlanır. Daha sonra fırında kızartılır.

 

Kastamonu Etli Ekmeği

kastamonu-etli-ekmegiEtli Ekmek Hamuru Tarifi: Un yoğurma kabına alınır ve ortası havuz şeklinde açılır. Üzerine tuz,  şeker ve maya serpiştirilir. Azar azar su dökülerek yoğrulmaya başlanır. Gayet yumuşak bir hamur elde edilir. Hamurun üzeri örtülerek en az bir saat kadar mayalanmak üzere bırakılır. Bu esnada iç malzemeler hazırlanır.

Devamını Oku

Üryani Eriği Pestili

uryani-erigi-pestiliMevsiminde en iyi ürünlerden hazırlanan pestiller eriğin özünü sunar. İçerdiği bol miktarda fosfor, potasyum, magnezyum, demir mineralleri ve bol B vitamini ile yorgunluğu önler, sinir sistemini güçlendirir, sindirime yardımcı olur. İsterseniz ceviz ve bademle birlikte yeni lezzetler yaratın, dilerseniz sade yiyin ya da suyla incelterek sağlıklı doğal içeceğinizi yapın.

 

Kastamonu Pastırması

kastamonu-pastirmasiKastamonu'da kışa hazırlık olarak yapılan sucuk ve pastırma gibi yiyecekleri yapma geleneğinin olduğu aylar olan Ekim ayının sonundan Kasım ayının ortasına kadar geçen dönemde halk arasında pastırma yazı olarak bilinen 45 günlük dönemde doğal koşullarda ve açık havada kurutuluyor.

Devamını Oku

Banduma

bandumaBanduma , bandıma hatta ıslama diyenlerde vardır. Kastamonu yöresel yemeklerinden olan Banduma tavuk eti ya da hindi eti kullanılarak yapılır. Lezzet bakımından değişik bir tadı vardır. Banduma yemeğinde kullanacağımız yufka hafif pişirilmiş köy yufkası olmalıdır.

Devamını Oku

Eğşili Pilav

eksili-pilav2 su bardağı siyez bulguru
1 iri kuru soğan
3 su bardağı ekşi ayran ya da ekşi yoğurt (Yayık ayranı tercih edilir)
2 çorba kaşığı tereyağı
15-20 yaprak ısırgan otu
15-20 yaprak ebegümeci
1/4 demet tarakdalı (dereotu)
1/4 demet maydanoz
Taze ya da kuru nane Tuz, kırmızı pulbiber, karabiber

Devamını Oku

Üryani Eriği

uryani-erigiMucizevi meyve üryani eriği…Bildiğiniz gibi ülkemiz binlerce farklı meyve türünün yetiştirilebildiği bir cennet. Üryani Eriği de bu meyvelerden bir tanesi. Sadece Kastamonu yöresinde yetiştirilen çok özel bir meyve Üryani Eriği.

Devamını Oku
Free WordPress Themes - Download High-quality Templates